Microsoft v roce 2020 začal s postupným nahrazováním jmen v souvislosti s desktopovým balíčkem Office. Je to logický krok, který je vyústěním ze situace, kdy máme Office 365 jako jméno cloudových služeb především v podobě online serverů (Exchange, Sharepoint …) a známého desktopového balíku Office, který obsahuje aplikace Word, Excel, PowerPoint, Outlook a mnoho dalších. Pokusím se tedy shrnout pojmenování jednotlivých produktů a licencí.

 

o365pp m365apps

 ☁ - cloudové služby

🛠 – prostředí pro správu cloudových služeb

💻 – aplikace instalované na zařízení

📜 - licence

Office 365 ☁  💻

Tímto názvem se primárně označuje pronájem cloudových služeb. Tyto služby jsou rozdělené na jednotlivé licenční balíčky Office 365 A1, A3, A5. Písmenem A jsou označovány licence určené pro školství (Academic).

Dále je takto označován balík desktopových aplikací Office obsahující například aplikace Word, Excel, PowerPoint, Outlook a další. Aktivace aplikací probíhá na základě uživatelského účtu, který má přiřazený patřičnou licenci (např. Microsoft 365 Apps).

Office 365 Tenant ☁ 🛠

Označení jednoho prostředí cloudových služeb Office 365 spravované jednou organizací. Pro využívání některé z cloudových služeb a online produktů Microsoft je nutné nejprve založit tzv. Tenant, což je registrace cloudových a online služeb s připojením na vlastní doménu organizace. Tímto vzniká i přístup do administrace Office 365 tenantu a správě služeb (správa online serverů a aplikací).

Office 365 A1 📜

Tato licence obsahuje pouze cloudové serverové služby pro provozování emailových schránek na vlastní doméně (Exchange online), cloudového úložiště v podobě OneDrivu a Sharepointu (Sharepoint online), platformu Teams pro komunikaci a spolupráci a také online verzi aplikací Office (Word online, Excel online a další), které lze spustit ve webovém prohlížeči. Licence je dostupná pro školy a školské zařízení zcela zdarma s neomezeným počtem aktivací pro zaměstnance i studenty.

Office 365 A3 📜

Licence obsahuje veškeré produkty z licence A1 a navíc má licence pro aktivaci desktopových aplikací Office (Word, Excel, Powerpoint a dalších). Licence pro aktivaci desktopových aplikací se dříve nazývala Office 365 Pro Plus a nyní je přejmenována na Microsoft 365 Apps. A3 licence jsou i pro akademické organizace placen.

Microsoft 365 📜

Označuje velký balíček licencí, určený pro vetší organizace a také pro školy (Microsoft 365 Education). Rozděluje se dle obsahu na balíky A3, A5 a vedle licence na cloudové služby Office 365 obsahuje také licence na Windows 10 Upgrade, zabezpečení a správu zařízení (EMS, Intune) a další (např. klientské CAL, Minecraft for Edu…). Micrsoft 365 A3 Education je například obsažena ve zvýhodněné licenční smlouvě pro školské organizace Enrollment for Education Solution (EES).

Microsoft 365 Apps (dříve Office 365 Pro Plus) 📜 💻

Označení licence pro aktivaci desktopového balíku aplikací Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook…). Zároveň je to i název samotného produktu, tedy balíku jednotlivých aplikací.

Office 2019 💻

Označení produktu obsahujícího balík desktopových aplikací Office. Rozdíl mezi produktem Office 365 a Office 2019 je v jejich aktivaci. Office 2019 se aktivuje během jeho instalace pomocí aktivačního klíče. Aktivuje se tedy jednou při instalaci a není potřeba ověřovat, zda uživatel má přiřazenou správnou licenci.

Office 2019 Standard, Office 2019 ProPlus 📜 💻

Označení edice desktopového balíku Office a zároveň název licencí pro jednotlivé edice. Tyto licence jsou dostupné například jako trvalé licence zakoupené v rámci smlouvy Select Plus, nebo jako benefit ve smlouvě EES.

3 duben 2023
Základem síťové infrastruktury je především kabeláž a její zakončení. Bez správně navržené a dimenzované kabeláže síť fungovat nemůže. Bohužel je kabelová infrastruktura často opomíjená, nebo...
22 březen 2023
Od dubna 2023 dojde k několika změnám, týkajícím se správě licencí pro zákazníky smlouvy Select Plus. Přístup na Volume Licensing Service Center (VLSC) bude možný pouze „Pracovním / školním účtem...
7 březen 2023
Především (nejen 😉) díky mojí pracovní vytíženosti publikuji druhou část „Správné sítě“ poněkud se zpožděním od původního plánu. Tak nebudu zdržovat dlouhými úvody a pustím se rovnou do dnešního...
3 leden 2023
O čem to bude? Už více než 15 let mám díky práci na Středisku služeb školám Plzeň jako IT konzultant náhled do IT ve školství. Ač se za tuhle dobu IT infrastruktura ve školách jistě o dost zlepšila,...
9 květen 2022
Webinář je druh schůzky v aplikaci Microsoft Teams, která umožňuje vedle běžného audio-video hovoru s možností sdílení obsahu také registraci účastníků schůzky, kteří jsou zpravidla v roli...
22 březen 2021
Stále častěji se setkávám s dotazem na nastavení Multi-factor autentizace (MFA) v Office 365, především vypnutí nucené MFA pro všechny uživatele v rámci jednoho tenantu. Toto vynucení je součást...