Manuál pro školy pracující s webovým systémem Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC)

Obsah: Úvod | Registrace a účet | Menu Licence | Stažení produktů | Aktivační kódy | Doplňující informace

 

Web VLSC vám poskytuje snadný přístup pro následující činnosti:

 • Stáhnutí produktů
 • Stáhnutí aktivačních kódů
 • Přehled o licencích

V tomto manuálu je obsažen návod na registraci nového účtu, přihlášení k webu a základní kroky, které souvisejí zejména s běžnou potřebou k vyžívání produktů Microsoft, zakoupených z multilicenčních smluv Select Plus a Enrollment for Education Solutions (EES), jakými jsou stažení instalačních obrazů disků a jejich použití, zobrazení aktivačních klíčů a základní informace o smlouvě.

Úvodní stránka

Adresa webu VLSC je http://www.microsoft.com/Licensing/servicecenter/

VLSC homepage

Na této stránce klikněte na tlačítko Přihlásit, které vás přesměruje na stránku se samotným přihlášením. Na přihlašovací stránce je nutné se přihlásit Microsoft účtem (LiveID, MicrosoftID), kterému byly udělena práva pro přístup ke smlouvě. V případě, že již máte emailovou adresu, která má přiřazená práva ke smlouvě účet Microsoft, pokračujte v kapitole Práce s VLSC webem. Pokud k dané emailové adrese nemáte vytvořen účet Microsoft, kliknete na stránce pro přihlášení na text Zaregistrovat se teď.

Registrace - vytvoření Microsoft účtuVLSC prihlaseni

Při vytváření účtu Microsoft je nutné do pole Uživatelské jméno uvést emailovou adresu, na kterou byl vytvořen přístup ke smlouvě. Většinou se jedná o emailovou adresu, kterou uvádíte při do formuláře při afilaci školy pro smlouvu Select Plus, nebo do formuláře pro zájem o přistoupení ke smlouvě EES.

Po úspěšném vytvoření Microsoft účtu, je ještě před samotným přihlášením nutné tento účet ověřit. Na zadanou emailovou adresu přijde během maximálně několika minut potvrzovací email, ve kterém kliknete na odkaz v těle zprávy, který vás přesměruje na webovou stránku a účet ověří.

Ve formuláři pro je nutné vyplnit všechna pole, včetně telefonního čísla. To slouží například při obnovení zapomenutého hesla. Heslo musí obsahovat minimálně 8 znaků a minimálně dva různé typy znaků, např. velká písmena, malá písmena, číslice, symboly.

Práce s VLSC webem

Po přihlášení na VLSC web je zobrazena domovská stránka webu, na které jsou základní položky v jednotlivých menu.

VLSC index

Přehled nakoupených licencí - menu licence

Licence

V menu licence můžete nahlížet do přehledu aktuálních smluv, které máte přidané pod vaším Microsoft účtem, zobrazit jednotlivé objednávky a další detaily daných smluv.

Smlouva EES je psaná vždy na jednu školy a kvůli nutnému sdružování více škol, jsou ostatní školy psané jako podafilace dané smlouvy. Je tedy možné, že vaše škola je jednou z podafilací na smlouvě a proto se v přehledu smluv zobrazuje smlouva na název jiné školy.

Přehled vztahů

Seznam zobrazuje všechny smlouvy, které máte právo zobrazit. ID licence zobrazuje druh smlouvy (Select Plus, Standard Enrollment ...) a také číslo prováděcí smlouvy. Po kliknutí na toto číslo můžete zobrazit další podrobnosti o dané smlouvě. Ve sloupci Objednávky je uvedené číslo počtu objednávek a kliknutím na toto číslo zobrazíte podrobnosti k jednotlivých objednávkám, včetně data objednávky a počtu jednotlivých produktů (licencí).

Přehled o licencích

Tato tabulka zobrazuje skutečné počty zakoupených licencí pro jednotlivé produkty a jejich verze a také počty aktivních licencí Software Assurance (SA).

Stažení a používání jednotlivých produktů a aktivačních kódů

Na úvodní stránce kliknete položku Software ke stažení, která vás přesměruje na stránku pro výběr jednotlivých produktů.

V seznamu produktů jsou většinou dostupné všechny produkty pro všechny typy multilicenčních smluv, tedy i ty, na které nemáte licence. Ujistěte se, že na produkt, který chcete používat, máte také platnou licenci.

Stažení produktu

Jednotlivé produkty můžete filtrovat pomocí filtru v levém sloupci webu, nebo vyhledat konkrétní produkt v okně nad filtrem. V pravém sloupci se poté zobrazí seznam nalezených, nebo vyfiltrovaných produktů. Kliknutím na Popis, zobrazíte dodatečné informace o daném produktu. Pro samotné stažení produktu, klikněte na Stáhnout.

VLSC download

Po rozevření okna pro stažení vyberte způsob stahování, jazykovou verzi pro daný produkt a jeho typ (většinou se jedná o volbu 32-bitový, nebo 64-bitový typ). Poté klikněte na tlačítko Pokračovat a pod tlačítkem se zobrazí seznam dostupných produktů vyhovujícím vašemu předchozímu výběru. Po kliknutí na ikonu pro stažení začne samotné stahování produktu.

Formát ISO - co s tím?

Většina produktů je dostupná ve formátu ISO, což je obraz instalačního CD/DVD. Tento obraz můžete buďto otevřít ve virtuálních CD/DVD/BR mechanikách, nebo ho opětovně vypálit na CD/DVD.
První možnost je otevřít ISO soubor ve virtuální mechanice. To je počítačový software, který po instalaci přidá do PC virtuální CD/DVD/BR mechaniku a v té je pak možné načíst ISO soubor stejně, jako když vložíte instalační CD/DVD disk do mechaniky. Příklady těchto programů zdarma jsou například Daemon Tools Lite, Virtual CloneDrive, nebo Alcohol 52%.

Druhou možností je pak vypálit obraz disku přímo na CD/DVD, pomocí vypalovacího programu. Tato možnost je vhodná zejména pro operační systémy, jelikož je budete ve většině případů instalovat přímo z CD/DVD. Při vypalování je nutné zvolit režim vypalování jako „vypálení obrazu na disk" a nikoli vypálit datový CD/DVD. Na vypalování existuje opět řada programů zcela zdarma: Ashampoo Burning Studio Free, Free Burning Studio.

Získání aktivačního klíče

Aktivační a instalační kódy jsou přístupné z menu Položky ke stažení a kódy, tedy stejné stránky, jako při stahování produktů. Po vyhledání nebo odfiltrování produktů se po kliknutí v tabulce na položku Kód otevře okno s jednotlivými kódy. Více o klíčích MAK a KMS v kapitole Doplňující informace.

Doplňující informace

Použití stávajícího Microsoft účtu k přístupu na VLSC web

K jednotlivým smlouvám lze přiřadit libovolný počet účtu Microsoft. Je tedy možné udělit přístup na VLSC web dalším osobám, například na soukromý účet správce sítě, který je veden pod soukromou emailovou adresou. Je ovšem nutné si uvědomit, že tyto účty mají zodpovědnost za nakládání se staženými produkty a především aktivačními klíči. Udělit přístup ke smlouvě má oprávnění pouze správce dané smlouvy.

Operační systém Windows

Licence na operační systém je v rámci multilicenčních smluv Select Plus a EES vždy jen jako Upgrade. Je tedy nutné mít tzv. podkladové licence. Více informací na našich stránkách v sekci Licence Microsoft.

KMS a MAK kódy

MAK – je kód pro jednorázovou aktivaci produktů přes hostovanou službu společností Midrosoft. Tato služba je nejběžnější a používá se ve většině případů aktivace. Při aktivaci je nutné mít počítač připojen k internetu (pro spojení s aktivačním serverem) v době aktivace.
KMS – klíč pro Službu správy kódů. Jedná se o službu hostovanou v místní síti. Tato služba vyžaduje v místní síti server s povolenou touto službou. K tomuto serveru se pak počítače hlásí pro ověření aktivace.

Produkty obsažené v EES smlouvě

 • Windows Enterprise / Pro Upgrade
 • Office Professional Plus
 • Core CAL – klientské licence
  • Windows Server CAL
  • Exchange Server Standard CAL
  • Lync Server Standard CAL
  • SharePoint Server Standard CAL
  • System Center Configuration Manager Client Management License
  • System Center Endpoint Protection - antivirový program

Jak stáhnout antivirový program System Center Endpoint Protection

Tento antivirový program lze stáhnout jako samostatný produkt, nebo jako součást balíku vzdálenou správu a instalaci tohoto antivirového programu. Pokud na VLSC vyhledáte slovo Endpoint, v seznamu na pravé straně se zobrazí jednotlivé verze tohoto produktu. Vyberete požadovanou verzi a dále se v okně rozbalí jednotlivé produkty, související s tímto produktem. Pokud tedy chcete instalovat pouze antivirový program pro jednotlivé PC, stáhněte pouze malý soubor (cca 30MB) s tímto programem.