Microsoft Forms

logoMicrosoft Forms je nová webová aplikace pro jednoduché vytváření formulářů. V tomto článku se pokusím přiblížit všechny její možnosti a funkčnost, i když se zatím jedná pouze o testovací verzi. Přístup v rámci testovacího provozu mají pouze uživatelé s účtem Office 365. Zůstává tak otázkou, zda se aplikace časem objeví i pro použití s běžným Microsoft účtem, který je zdarma, nebo zůstane pouze v rámci webových aplikací Office 365.

Co je Microsoft Forms?

Již několikrát jsem se setkal s potřebou, umístit na webové stránky, nebo blog nějakou anketu, v ní oslovit návštěvníky pár otázkami, které bych mohl následně vyhodnotit. Nebo třeba zhodnotit kurz v podobě průzkumu. Mohu tak po kurzu všem účastníkům poslat odkaz na formulář, a jelikož vše probíhá elektronicky, nemusím pracně vyhodnocovat odpovědi z papírových dotazníků. Rozhodl jsem se proto MS Forms vyzkoušet.

Testovací verze aplikace je dostupná na stránce https://forms.office.com. Pro přihlášení použiji svůj Office 365 účet a mohu pokračovat na samotnou stránku s návrhem formuláře.

Vytváření formuláředruhy otazek

V testovací verzi je vše pouze v anglickém jazyce, ale to není žádná překážka a i v případě, že někdo ovládá angličtinu pouze na základní úrovni, si s návrhem formuláře jistě poradí. Jednoduše, přehledně a bez zbytečných nastavení. Takto by se dal zhodnotit režim vytváření formuláře. Po jeho pojmenování a vyplnění úvodního textu mám možnost přidat otázku. Možností je na výběr celkem 5, dle druhu odpovědí – textová, zaškrtávací, kvíz, hodnocení a datum. U každé otázky mohu zvolit, zda bude odpověď povinná, či nikoli.

Textová odpověď

Asi nejjednodušší je textová odpověď, kdy zadám pouze otázku a zvolím, zda bude okénko pro odpověď jednořádkové, pro krátké odpovědi, nebo několikařádkové, pro delší text, například slovní hodnocení průběhu kurzu.

text

Výběr z možností

Nejčastější odpovědí v různých formulářích bývají zaškrtávací políčka. A o ně se jedná právě v tomto případu. Zadám otázku a odpovědi, ze kterých bude možné zvolit jen jednu, nebo více najednou.

moznosti

Kvíz

Velmi zajímavou a v běžných webových formulářích nepříliš zastoupenou možností odpovědí je kvíz. A zvláště tuto možnost mohou velmi dobře využít učitelé, například na vytváření úkolů pro ověření znalostí žáků. Kvíz se tvoří stejně jako předchozí odpovědi s možnostmi. Mohu tedy na otázku odpovědět jednou, nebo několika z možných odpovědí. U kvízu je ale také volba, které z odpovědí jsou správné, takže student ihned po vyplnění a odeslání formuláře ví, zda odpověděl dobře, či nikoli. Pro každou dopověď také mohu napsat komentář. Ten se zobrazí u odpovědi po odeslání formuláře, společně se skóre počtu správných odpovědí.

kviz

Hodnocení

Hodnotit lze pomocí běžně používaných hvězdiček, nebo číselné řady v maximálním počtu pěti, nebo deseti. Další možnosti zde zvolit nemohu. Ale to nijak neubírá na použití tohoto druhu odpovědí.

hodnoceni

Datum

Poslední ze skupiny odpovědí je datum. Při vyplňování formuláře se tedy u této odpovědi místo obyčejného textového pole zobrazí kalendář s výběrem konkrétního dne.

datum

Testovací formulář mám nyní hotový, ale i tak mohu kdykoli jednotlivé otázky upravit, přesouvat jejich pozice nahoru a dolu, nebo vytvořit kopii otázky, což se hodí, pokud potřebuji několik strukturou podobných otázek, a chci měnit například jen odpovědi.

Zveřejnění formuláře zverejneni

Možností, jak distribuovat formulář je poměrně hodně. K dispozici tak mám klasický odkaz, který mohu umístit na webové stránky, či sociální sítě, formulář také lze odeslat přímo na emailové adresy. To jsou v celku běžné způsoby, ale Microsoft Forms nabízí další, které nejsou tak zavedené, ale podle mne velmi užitečné. První z nich je stažení QR kódu, v podobě obrázku. QR kódy začínají nabývat na popularitě a téměř každý chytrý telefon má možnost přečíst tento kód a přeložit jeho obsah. V tomto případě je obsahem kódu odkaz na webovou stránku pro jeho vyplnění. Použití tak bude zajímavé jak elektronické podobě, tak především na tištěných dokumentech. Poslední volbou je takzvaný embed kód pro zobrazení formuláře přímo v článku, kam jsem tento odkaz umístil na jeho konec a můžete si jej zkusit sami vyplnit.

vyplneni

Následuje ještě jednoduché nastavení formuláře, kde mohu zvolit, jestli se uživatel bude muset přihlásit účtem Office 365 i pro vyplnění, zda chci zobrazit správné odpovědi u kvízů po odeslání, nebo do jaké doby bude formulář možné vyplňovat. Vše je tedy připraveno a dalším procesem, který mne čeká, je vyhodnocení nasbíraných odpovědí.

Vyhodnocení odpovědí

hodnoceni Přístup k hodnocení všech odpovědí je opět zcela jednoduchý, ale především přehledný. Otázky s možnostmi zobrazují nejen počet odpovědí u každé z nich, ale také malý koláčový graf. U hodnocení se automaticky počítá průměr, u kvízu pak vidím, kolik procent respondentů odpovědělo správně a jejich celkový počet. Přehledné a jednoduché, opět nemám jedinou výtku.

Export do Excelu

Ne vždy ale bude postačovat jednoduché zobrazení odpovědí na webu, zvláště pak, pokud je většina formulářových polí textových, bude potřeba nějaký nástroj pro hodnocení a práce s nasbíranými daty. Veškeré výsledky lze tedy jedním kliknutím exportovat do excelovské tabulky. Jistě nemusím zdůrazňovat, že v Excelu pak mohu s daty dělat cokoli, co potřebuji, včetně přidávání vlastních vzorců, grafů, filtrování a podobně. V tabulce také vidím datum a hodinu pro každý záznam.

Nástroj jako takový se mi opravdu líbí už v jeho testovací verzi a doufám, že se bude nadále rozvíjet jeho funkčnost o další možnosti, jako například přikládání souboru, či obrázků. Velmi pěkné by také bylo, kdyby se Microsoft Forms zpřístupnil o pro klasické Microsoft účty, nejen pro Office 365. Pokud máte účet Office 365 a tato aplikace vás zaujala, určitě jí vyzkoušejte.