Konec Windows XP

Dne 8. 4. 2014 Microsoft oficiálně ukončil podporu Windows XP. Přečtete si, jaké máte možnosti v přechodu na novější systémy Windows.

V posledních dnech od inkriminovaného 8. 4. 2014, kdy Microsoft ukončil technickou podporu operačního systému Windows XP se na nás školy stále více obrací s radou, co dělat a občas to i vypadá, že nastal konec světa. Ne, konec světa není, ani počítače najednou nepřestanou fungovat. Ukončení podpory znamená, že Microsoft již nebude dále vydávat nové aktualizace a bezpečnostní záplaty. Počítače s Windows XP tedy budou nadále fungovat. Co je ale nutné si uvědomit, že počítače s tímto OS budou stále více nezabezpečené a tak je bude čím dál více obtížnější chránit před útoky z internetu. Další otázka je, jak dlouho budou ještě Windows XP podporovat například antivirové programy a nejen ty. Společnosti vytvářející programy a aplikace jistě nebudou chtít provozovat jejich nové verze na starém a nepodporovaném operačním systému.
Windows XP zde byl od roku 2001 a pokud ho stále máte na svých počítačích, je nutné začít aktivně přemýšlet o přechodu na nějaký novější operační systém. Jaké ale máte možnosti jako škola, a na co si musíte dát pozor? To je hlavní náplň tohoto článku.


Jaký systém mám vybrat?

Operační systém Windows má tři nové verze, na které můžete přejít. Jsou to Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1. Jaký z nich vybrat? Rozmýšlet má asi především hlavně smysl mezi Windows 7 a Windows 8.1, jelikož rozdíl mezi verzemi 8 a 8.1 jsou velmi malé a proč tedy instalovat starší verzi prakticky stejného systému, že?

Windows 7

„Sedmičky" bych volil pouze na počítače, na které nelze nainstalovat Windows 8.1. Je zbytečné instalovat starší Windows na počítač, který pohodlně zvládne „Osmičky". Většina případů, kdy je tedy nutné instalovat Windows 7 je kvůli počítači, nebo jeho příslušenství, které nebudou díky chybějícím ovladačům správně pracovat pod Windows 8.1.


Windows 8.1

Pokud počítač a jeho komponenty dovolí (dostupnost ovladačů a minimální nároky), vždy bych volil přechod rovnou na Windows 8.1. Rozhodně není pravda, že by byl tento systém natolik jiný a že se v něm stejně nemohu naučit. Windows 8.1 jsou stále Windows a jakmile si osvojíte několik málo rozdílů v ovládání, nebudete mít problém pod Windows 8.1 pracovat stejně, jako pod Windows XP, nebo 7.


Přeinstalovat starý počítač, nebo koupit nový?

První otázka, kterou si musíte položit je, zda chcete používat stávající počítače, nebo hned, či později koupit nové. Proč nové? Důvod je velmi prostý. Starý počítač má nějakou hodnotu. Pokud byl zakoupen s Windows XP, tak je jeho hodnota velmi, velmi malá a přechod na novější verzi znamená finanční investici v podobě licence do zařízení, které nemá prakticky žádnou hodnotu a jeho životnost nemusí být velká a vložené peníze za licenci nového operačního systému tak mohu za několik měsíců vyhodit, jelikož samotný počítač přestane fungovat a nevyplatí se ho opravovat a nakonec ho vyřadím i s poměrně nově koupenou licenci. Není nutné dělat ukvapené kroky. Pokud nechci investovat do starého PC, mohu připravovat koupi nového PC, jelikož starý počítač ještě nějakou dobu s Windows XP poběží.
Vše je nutné si důkladně promyslet a raději chvíli počkat. Při řešení počítačů a také licencí je velmi důležité myslet především do budoucna.


Budu upgradovat starý počítač

Pokud máte počítač, na který se vyplatí koupit licenci pro nový operační systém a zároveň také splňuje všechny nutné požadavky na instalaci nového operačního systému, máte dvě možnosti. Zakoupit výhodnou licenci z programu Microsoft Select Plus, kde se dá zakoupit Upgrade na Windows 8.1. S touto licencí pak můžete instalovat samotný Windows 8.1, nebo nějaký starší, tedy verzi 8, nebo 7.

Důležité ale je, že v tomto multilicenčním programu jsou operační systému pouze jako upgrade, tedy přechod ze starší verze. Musíte tedy vlastnit k danému počítači, který chcete upgradovat tzv. podkladovou licenci s původní verzí systému. Takovouto podkladovou licencí je zpravidla faktura k danému PC, na které je uvedeno, že byl počítač koupen s operačním systémem a označení jeho verze. Pokud nemáte podkladovou licenci, nemůžete tedy doložit legálnost původního operačního systému, máte tento systém vlastně na PC nelegální a zakoupená licence na upgrade na Windows 8.1 je k ničemu!

Více informací o licencích Select Plus najdete zde...
Další možností, zvláště výhodnou do budoucna a také v případě, že mám na škole několik desítek počítačů s Windows XP a potřebuji přejít na novou verzi najednou a zároveň bych chtěl ještě vyřešit například přechod na novější verzi Office, je možné zakoupit předplatný balíček licencí Enrollment for Education Solutions. Jedná se o pronájem licencí, se kterým se pod jednou smlouvu licencovat velmi výhodně celá škola a mohu si pak velmi jednoduše řečeno „instalovat co chci, kam chci". Více informací o licencích EES najdete zde...

Chci koupit nový počítač

Nejjednodušší způsob je pak nákup nového PC. Nejen, že kupujete výkonnější a novější počítač. Máte na něj také záruku a v neposlední řadě, také operační systém. Nikdy nekupujte počítač bez operačního systému. Je to velmi nevýhodné, jelikož v ceně počítače, u něhož je i licence na operační systém je cena za licenci mnohem menší, než když budete kupovat operační systém zvlášť.
Pokud kupujete nový počítač, doporučuji kupovat ho s co možná nejnovějším operačním systémem. V době psaní tohoto článku je to Windows 8.1.

A co napsat závěrem? Asi jen několik pravidel, kterých je dobré se držet. Nejednejte ukvapeně, poraďte se s odborníky, myslete do budoucna a nenakupujte zbytečné. Žáci by se také měli učit na nových technologiích a ne na zastaralých počítačích a na zastaralém software, myslete na to. IT je v dnešní době jeden z nejdůležitějších oborů, který se využívá prakticky při všech činnostech pracovního i osobního života.
Pokud potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit.

Martin Klečka, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 774 762 696

 

Zdroj: http://bisme.deviantart.com/art/the-end-of-XP-169157311